
Неврологичните заболявания се причиняват от нетипично развитие на главния
мозък, гръбначния мозък или нервната система.
Заболяванията на мозъка могат да се причинят или от нараняване, или от фини генетични
грешки, които засягат развитието на мозъка.
Неврологичните заболявания могат да имат далечни последици за когнитивното развитие. Те могат да бъдат леки или тежки и обикновено са цял живот.
Те включват:
- Синдром на Аспергер
- Разстройства в спектъра на аутизма
- Разстройство на вниманието и хиперактивност (ADHD)
- Церебрална парализа
- Дислексия
- Дискалкулия
- Диспраксия или нарушение на координацията(DCD)
- Епилепсия
- Фетален алкохолен синдром (FAS)
- Синдром на Турет.
Тези, както и неврологичните заболявания, причинени от преждевременно раждане и незаконни медкаменти, се разглеждат в по-големи подробности в настоящия модул.

Някои заболявания често се проявяват заедно. Например, РДВХ и диспраксия са заболявания, за които се вижда, че е по-вероятно да се проявят заедно с други заболявания, отколкото сами.
За сега няма биологични маркери за повечето от нарушенията в развитието, така че диагностицирането се прави посредством наблюдение и анализ на поведението. Инструментите за оценка, използвани от учлищните психолози и други, непрекъснато се подобряват. По отношения на някои нарушения, се води спор и учените и психолозите твърдят, че някои от нарушенията са етикети, които нашата култура използва, за да обясни нормални индивидуални особености в поведението.
Помислете за децата във вашето училище, разговаряйте с учител от помощно училище или с училищния координатор за специални образователни нужди.
Какъв процент от децата са диагностицирани с разпространено неврологично заболяване? Колко от тях имат повече от една диагноза?
Чуйте Али, майката на Джейд, който има фетален алкохолен синдром , да разказва за множеството диагнози, които Джейд има.
Повече за феталения алкохолен синдром и Джейд ще научите по-нататък в модула.